NOJB686M006RWJ
DigiKey Part Number
NOJB686M006RWJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NOJB686M006RWJ
Description
CAP NIOB OXID 68UF 20% 6.3V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Niobium Oxide Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 1.5 Ohms
Category
Dissipation Factor
20%
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Manufacturer Size Code
B
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
68 µF
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1210 (3528 Metric)
Voltage - Rated
6.3 V
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5 Ohms