LD055C224KAB2A
DigiKey Part Number
478-10729-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10729-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10729-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD055C224KAB2A
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LD055C224KAB2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)