LD03YC105KAB2A\500
DigiKey Part Number
478-10727-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10727-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10727-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD03YC105KAB2A\500
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
LD03YC105KAB2A\500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)