CX2016SA16000D0FLLG1
DigiKey Part Number
478-CX2016SA16000D0FLLG1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-CX2016SA16000D0FLLG1CT-ND - Cut Tape (CT)
478-CX2016SA16000D0FLLG1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX2016SA16000D0FLLG1
Description
2.05X1.65X0.45MM SIZE, 16MHZ, +/
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 8pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX2016SA16000D0FLLG1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
8pF