CB018D0103JBA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF Film Capacitor 40V 63V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric)
CB018D0103JBA
DigiKey Part Number
CB018D0103JBA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB018D0103JBA
Description
CAP FILM 10000PF 5% 63VDC 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CB018D0103JBA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.045" (1.15mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V