3640CC474KAT3A
DigiKey Part Number
3640CC474KAT3A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3640CC474KAT3A
Description
CAP CER 0.47UF 630V X7R 3640
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 3640 (9110 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3640CC474KAT3A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.100" (2.54mm)