CF1/4CT52R564J
DigiKey Part Number
2019-CF1/4CT52R564JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-CF1/4CT52R564JCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF1/4CT52R564J
Description
RES 560K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -1000ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.240" L (2.30mm x 6.10mm)