CF1/2CT52R150J
DigiKey Part Number
2019-CF1/2CT52R150JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-CF1/2CT52R150JCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF1/2CT52R150J
Description
RES 15 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
-450/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.335" L (3.00mm x 8.50mm)