2220Y6300101FCT
DigiKey Part Number
2220Y6300101FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y6300101FCT
Description
CAP CER 100PF 630V C0G/NP0 2220
Detailed Description
100 pF ±1% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
2220Y6300101FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)