2220J0160683FFT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
0.068 µF ±1% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
2220J0160683FFT
DigiKey Part Number
2220J0160683FFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220J0160683FFT
Description
CAP CER 0.068UF 16V C0G/NP0 2220
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2220J0160683FFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)