1808J5000472JXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
4700 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
1808J5000472JXT
DigiKey Part Number
1808J5000472JXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808J5000472JXT
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1808
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808J5000472JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)