APT1608SYC/J3-AMT
DigiKey Part Number
754-APT1608SYC/J3-AMTTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APT1608SYC/J3-AMTCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APT1608SYC/J3-AMTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608SYC/J3-AMT
Description
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
590nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.85mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.85mm
Lens Size
1.60mm x 0.80mm