APHB1608LG3R2C-AMT
DigiKey Part Number
754-APHB1608LG3R2C-AMTTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APHB1608LG3R2C-AMTCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APHB1608LG3R2C-AMTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHB1608LG3R2C-AMT
Description
LED GREEN/RED CLEAR 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 533nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 2.65V Green, 1.75V Red 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.65V Green, 1.75V Red
Mfr
Current - Test
2mA
Series
Viewing Angle
130°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
515nm Green, 645nm Red
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.60mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.60mm x 0.80mm