APG1005VBC-A1-5MAV
DigiKey Part Number
754-APG1005VBC-A1-5MAVTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APG1005VBC-A1-5MAVCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APG1005VBC-A1-5MAVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APG1005VBC-A1-5MAV
Description
LED BLUE CLEAR 0402 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 468nm LED Indication - Discrete 2.9V 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APG1005VBC-A1-5MAV Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.9V
Mfr
Current - Test
5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Wavelength - Peak
463nm
Lens Transparency
Clear
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Lens Size
0.60mm x 0.50mm
Height (Max)
0.25mm