APA1606ZGC/G
DigiKey Part Number
754-2091-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2091-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2091-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA1606ZGC/G
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.2V 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
APA1606ZGC/G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
110°
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
520nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.20mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
1.10mm x 0.60mm