APA1606ZGC/G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APA1606ZGC/G |
Description | LED GREEN CLEAR 2SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Green 525nm LED Indication - Discrete 3.2V 2-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APA1606ZGC/G Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V |
Mfr | Current - Test 20mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Viewing Angle 110° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Wavelength - Peak 520nm |
Lens Color Colorless | Package / Case 2-SMD, No Lead |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 1.60mm L x 1.20mm W |
Lens Style Rectangle with Flat Top | Height (Max) 0.70mm |
Lens Size 1.10mm x 0.60mm | Base Product Number |