VE1210K301R030
DigiKey Part Number
399-13798-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13798-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13798-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VE1210K301R030
Description
VARISTOR 47V 300A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 V 300 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VE1210K301R030 Models
Category
Current - Surge
300 A
Manufacturer
KEMET
Energy
2.1J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
850 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Maximum AC Volts
30 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
38 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
47 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Max)
51.7 V