VE1206K121R040
DigiKey Part Number
399-13788-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13788-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13788-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VE1206K121R040
Description
VARISTOR 68V 120A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VE1206K121R040 Models
Category
Current - Surge
120 A
Manufacturer
KEMET
Energy
0.8J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
370 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Maximum AC Volts
40 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
56 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
68 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Max)
74.8 V