T545H158M006ATE035 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T545H158M006ATE035 |
Description | CAP TANT POLY 1500UF 6.3V 2924 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1500 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2924 (7360 Metric) 35mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T545H158M006ATE035 Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm @ 100kHz |
Manufacturer KEMET | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2924 (7360 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm) |
Capacitance 1500 µF | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code H |
Voltage - Rated 6.3 V | Features General Purpose |