T545H158M006ATE035
DigiKey Part Number
399-8860-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-8860-1-ND - Cut Tape (CT)
399-8860-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T545H158M006ATE035
Description
CAP TANT POLY 1500UF 6.3V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2924 (7360 Metric) 35mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T545H158M006ATE035 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
1500 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
H
Voltage - Rated
6.3 V