T525D337M006ATE040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 15,023
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 50
Datasheet
In Stock: 19
In Stock: 1,887
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Vishay Polytech
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
T525D337M006ATE040
DigiKey Part Number
399-3152-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T525D337M006ATE040
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T525D337M006ATE040 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V