T521D106M050ATE120
DigiKey Part Number
399-16635-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16635-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16635-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521D106M050ATE120
Description
CAP TANT POLY 10UF 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 50 V 2917 (7343 Metric) 120mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T521D106M050ATE120 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz