T521B476M016ATE055
DigiKey Part Number
399-T521B476M016ATE055TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T521B476M016ATE055CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T521B476M016ATE055DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521B476M016ATE055
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 1411 (3528 Metric) 55mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T521B476M016ATE055 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V