T520B106M016ATE100
DigiKey Part Number
399-5483-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5483-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5483-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520B106M016ATE100
Description
CAP TANT POLY 10UF 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 1411 (3528 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T520B106M016ATE100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz