SSR10H-14140
DigiKey Part Number
399-SSR10H-14140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSR10H-14140
Description
CMC 14MH 1.4A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.4A DCR 400mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSR10H-14140 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
0.866" L x 0.709" W (22.00mm x 18.00mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.531" (13.50mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
14 mH @ 10 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
1.4A