SBCP-47HY100B
DigiKey Part Number
399-18983-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBCP-47HY100B
Description
FIXED IND 10UH 1.6A 67 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 67mOhm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
EDA/CAD Models
SBCP-47HY100B Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
67mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)