SBC2-6R8-242
DigiKey Part Number
399-18904-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC2-6R8-242
Description
FIXED IND 6.8UH 2.4A 50 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.4 A 50mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBC2-6R8-242 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.7A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)