R60DW6100AA40K
DigiKey Part Number
399-13480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60DW6100AA40K
Description
CAP FILM 100UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R60DW6100AA40K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.579" (40.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
63V