MPX1D1264L6R8
DigiKey Part Number
399-MPX1D1264L6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPX1D1264L6R8CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPX1D1264L6R8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D1264L6R8
Description
FIXED IND 6.8UH 14A 12.3 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 14 A 12.3mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D1264L6R8 Models
DC Resistance (DCR)
12.3mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
16A