MPX1D0624L1R0
DigiKey Part Number
399-20668-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-20668-1-ND - Cut Tape (CT)
399-20668-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D0624L1R0
Description
FIXED IND 1UH 10.8A 10.5 MOHM
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10.8 A 10.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D0624L1R0 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
13A
DC Resistance (DCR)
10.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)