MPX1D0530L2R2
DigiKey Part Number
399-20644-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-20644-1-ND - Cut Tape (CT)
399-20644-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D0530L2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 7.3A 24.6 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.3 A 24.6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D0530L2R2 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
DC Resistance (DCR)
24.6mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)