MPX1D0530L100
DigiKey Part Number
399-20648-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-20648-1-ND - Cut Tape (CT)
399-20648-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D0530L100
Description
FIXED IND 10UH 3.1A 140.1 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.1 A 140.1mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPX1D0530L100 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
140.1mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)