F862BP224K310R
DigiKey Part Number
399-F862BP224K310RCT-ND - Cut Tape (CT)
399-F862BP224K310RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862BP224K310R
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F862BP224K310R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V