F862BK104M310Z
DigiKey Part Number
399-F862BK104M310Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862BK104M310Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F862BK104M310Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V