EXV106M035S9DAA
DigiKey Part Number
EXV106M035S9DAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV106M035S9DAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1Ohm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EXV106M035S9DAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
112 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C