EXV106M016A9BAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 34,861
Datasheet
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.93Ohm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
EXV106M016A9BAA
DigiKey Part Number
EXV106M016A9BAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV106M016A9BAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EXV106M016A9BAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.93 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.93Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C