ESK107M035AE3AA
DigiKey Part Number
399-6104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK107M035AE3AA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESK107M035AE3AA Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
185 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
222 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C