ESH106M063AC3AA
DigiKey Part Number
399-6093-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH106M063AC3AA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESH106M063AC3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
110 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C