ELH478M063AR4AV
DigiKey Part Number
399-ELH478M063AR4AV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELH478M063AR4AV
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELH478M063AR4AV Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.35 A @ 120 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
3.886 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C