EDK226M016A9DAA
DigiKey Part Number
399-6676-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6676-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6676-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK226M016A9DAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EDK226M016A9DAA Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
39 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
48.75 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.64mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.256" W (5.30mm x 6.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C