EDH476M100S9PAA
DigiKey Part Number
399-EDH476M100S9PAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EDH476M100S9PAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EDH476M100S9PAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH476M100S9PAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EDH476M100S9PAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
212.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C