CAS26C222KARFC
DigiKey Part Number
399-CAS26C222KARFCTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-CAS26C222KARFCCT-ND - Cut Tape (CT)
399-CAS26C222KARFCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS26C222KARFC
Description
CAP CER 2200PF 250VAC X7R 2211
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2211 (5728 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAS26C222KARFC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2211 (5728 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)