C1812X204KDRLCAUTO
DigiKey Part Number
399-C1812X204KDRLCAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1812X204KDRLCAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1812X204KDRLCAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812X204KDRLCAUTO
Description
CAP CER 0.2UF 1KV X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.2 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1812X204KDRLCAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.150" (3.80mm)