C1206T106K8RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 25,866
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
TDK
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206T106K8RCLTU
DigiKey Part Number
399-C1206T106K8RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T106K8RCLTU
Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206T106K8RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)