C1206C471JCGACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C471JCGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C471JCGACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C471JCGACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C471JCGACTU
Description
CAP CER 470PF 500V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C471JCGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)