C1206C102F2GACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C102F2GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C102F2GACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C102F2GACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C102F2GACTU
Description
CAP CER 1000PF 200V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206C102F2GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)