C0805V223KCRACTU
DigiKey Part Number
399-C0805V223KCRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805V223KCRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805V223KCRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805V223KCRACTU
Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R 0805
Detailed Description
0.022 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805V223KCRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)