C0603Y221M3RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603Y221M3RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603Y221M3RACTU
Description
CAP CER FE 0603
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 pF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603Y221M3RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Floating Electrode, Soft Termination
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)