C0603T103J5RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603T103J5RCLTU
DigiKey Part Number
399-C0603T103J5RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603T103J5RCLTU
Description
CAP CER 0603
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603T103J5RCLTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
COTS
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)