C0603C105K4PACAUTO is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 372,732
Datasheet
Image for C0603C105K4PACAUTO is not available
C0603C105K4PACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0603C105K4PACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C105K4PACAUTO
Description
CAP 0603
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)